Çatlak ve Selülit Nedir?

Selülit bağ dokusunda ağrılı modüllerle seyreden, ciltte portakal kabuğu görünümü yaratan bir problemdir. Cilt çatlağı ise vücutta bir bölgenin aşırı gerilmesinin ardından eski haline dönmesiyle oluşur. Örneğin gebelik döneminde karnın şişmesi ardından doğum sonrası karnın eski haline dönmesiyle ciltte oluşan yırtık görünümü cilt çatlağına örnektir. Selülit ve çatlak arasında en büyük fark selülit genellikle kadınlarda görülürken çatlak hem erkeklerde hem kadınlarda görülebilir olmasıdır.

Selülit ve Çatlak Bakımı hizmeti Avcılar'da hizmet veren Günay Öztürk Beauty Center Güzellik Salonu uzman kadrosu tarafından gerçekleştirilmektedir.


Selülit Nasıl Oluşur?

Kadınların %80-%95’inde görülen selülit 3 aşamada gerçekleşir. Birinci aşaması dolaşım bozukluğudur. Damarlardan çıkan su dokulara dolar, dokular duyarlı ve acılıdır. İkinci aşamada ödem daha da artar. Üçüncü aşamada ise dokularda biriken su, tuz ve yağ molekülleri organizma tarafından kullanılmaz ve selülit yerleşir. Genellikle vücutta bacak, kalça, kolların üst kısımları ve göbek bölgelerinde oluşur.

Selülitin Nedenleri Nelerdir?

  • Hormonal Bozukluklar
  • Genetik Faktörler
  • Psikolojik Faktörler
  • Kan Dolaşımı Bozuklukları
  • Kötü Beslenme Alışkanlıkları (alkol,sigara gibi)
  • Bağ Dokusu Zayıflığı
  • Uzun Süreli Hareketsizlik

Selülit Dereceleri Nelerdir?

Selülitler ilerleme durumlarına göre 3 dereceden oluşur. Gerekli bakımların yapılması için selülitlerin hangi derecede olduğunun bilinmesi oldukça önemlidir.


1. Derece Selülit : Genellikle genç kızlarda tipik olarak görünen selülit çeşididir. Portakal kabuğu görünümü olarak tanımlanan selülit cilt sıkıştırıldığında görünmektedir.


2. Derece Selülit : Cilt sıkıştırıldığında görünen portakal kabuğu görüntüsü daha da derinleşmiş belirgin olarak görülmektedir. Ayakta ve bacak bacak üstüne atıldığında bacaklarda hareli görünüm bulunmaktadır. Bacaklarda olduğu kadar basen, karın, kalça ve kollarda da görünmektedir.


3. Derece Selülit : Menopoz dönemindeki kadınlarda daha fazla görünen tiptir. Sadece ayakta ya da bacak bacak üstüne atıldığında değil yatar pozisyonda da oldukça belirgin olan tiptir. Zaman zaman ağrılar bile oluşturabilen selülit çeşididir.

Selülit Bakım Yöntemleri

Zamanında gerekli önlemlerin alınmaması sonucu oluşan selülitlerden kurtulmak günümüz teknolojisinde oldukça mümkündür. Uzman kadromuz ile selülitlerinize uygun bakımı yaptırabilirsiniz.

1. Selülit Masajı
Selülit bakımının en önemli basamağı masajdır. Selülit oluşumunun başlıca nedeni dolaşım bozukluğu olduğu için selülit masajı ile kan ve lenf dolaşımı harekete geçirilir. Böylece dokulara taze oksijen dolması sağlanmış olur. Selülit masajı deri altı kan dolaşımını düzenleyerek damarların çapının daraltılmasını ve sonucunda kan dolaşımının yeniden düzenlenerek toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Böylece deri görünümü düzenlenir.

2. Lenf Drenaj
Lenf drenaj masajıyla lenf bezlerine uygulanan masajla kan dolaşımı hızlandırılarak vücuttaki ödemin ve toksit maddelerin dışarı atılması sağlanır. Böylece cilt portakal kabuğu görünümünden kurtularak düzgün bir hal alır.

3. Pasif Jimnastik
Vücudun sıkılaştırılarak kas yapısının düzenlenmesini sağlayan bu yöntemle kaslarda meydana gelen hareketlilik sebebiyle selülit görünümünün düzelmesine yardımcı olunur. Bu yöntemin uygulamasında selülitli bölgeye faradik akım gönderilerek depolanmış yağ hücrelerinin parçalanması sağlanır.

Paylaş: