Cilt Lekesi Nedir?

Cildimize rengini melanin adı verilen madde verir. Melanin, melanosit hücrelerinden türetilen bir polimerdir. Melanosit hücreleri cildimizin üst tabakası boyunca dağılan özel hücrelerdir. Melanin oluşturulduktan sonra etrafındaki diğer cilt hücrelerine yayılarak cildimize eşit bir renk görünümü verir. Melanin çeşitli sebeplerle bazı bölgelerde toplandığında cilt lekeleri oluşur. Cilt lekeleri kadın ve erkeklerde estetik kaygılarına sebep olmaktadır. Leke bakımı Avcılar'da hizmet veren Günay Öztürk Beauty Center Güzellik Salonu uzman ekibi tarafından cilt tipinize uygun olarak yapılmaktadır.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Cilt lekelerinin başlıca nedenleri arasında

  • Genetik koşullar
  • Cildin güneş ışığına çok fazla maruz kalması
  • Çeşitli hastalıklar
  • Kortizon gibi ilaçlar
  • Yaşlanma
  • Hamilelik gibi hormonal değişiklikler
  • Kalitesiz kozmetik ürünlerin kullanımı gelir.

Cilt Lekelerinin Çeşitleri

1.Melazma: Melazma genellikle hormonal değişikliklerle tetiklenen bir tür olmakla beraber bazen güneşe maruz kalındığında da görülmektedir. Çoğunlukla hamile kadınlarda oluşur. Yüzde kahverengi lekelerin görülme durumudur.

2.Doğum lekeleri : Doğumda vücudumuzda bulunan genellikle kahverengi, siyah ya da mavimsi gri renklerde olan lekelerdir. Sağlıksal açıdan bir sorun teşkil etmese de estetik olarak hoş karşılanan bir görüntü değildir.

3.Yaşlılık Lekesi : Yaşlanma ile belirgenleşen el, yüz, boyun gibi güneşle çok temas edilen bölgelerde görülen kahverengi lekelerdir. Bu lekelerin özellikle ellerde çok fazla görülmesinin sebebi ise sabun, deterjan gibi kimyasal maddelerle temas edilmesidir.

4.
Benler : Genellikle kahverengi ve kabarık görülmekle beraber bazen et beni şeklinde de görülebilen cilt problemidir. Doğuştan olabildiği gibi 20’li yaşlardan sonra da ortaya çıkabilen lekelerdir.

5.
Çiller : Yüzde burun üzeri, yanak, göz altı ve çene bölgelerinde görülen açık ya da daha koyu renkli lekelerdir. Açık tenli insanlarda daha fazla görülen çiller yaz aylarında artış göstermektedir.

6.
Mantar Lekeleri : Mantarların cilt üzerinde üreyerek deriyi tahrip etmesi sonucu oluşan lekelerdir.

7.
Sivilce Lekeleri : Sivilcelerin sıkılması ya da başka sebeplerle bıraktığı izlerdir.

Cilt Lekeleri Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt lekelerinden kurtulmak elbette çeşitli yöntemlerle mümkündür. Cilt lekelerinin giderilmesi için kimyasal peeling, özel solüsyonlar, leke giderici kremler, leke maskesi (enzimatik peeling) gibi yöntemler kullanılır.

1.
Topikal solüsyonlar cildin ihtiyacına göre leke giderici vitaminlerden gerekli karışım hazırlanarak cilde uygulanır ve hücrelerin yenilenmesi sağlanır. Böylece leke görünümü düzeltilmiş olur.

2.
Kimyasal peeling yönteminde özel asitler kullanılır ve deri altındaki hücrelerin uyarılarak yapılanması sağlanır.

3.
Enzimatik peeling (leke maskesi) yönteminde cilde özel bir maske uygulaması yapılır ve sonrasında maske ılık bir suyla çıkarılarak devam kremleri sürülür.

4.
Leke giderici kremler tek başına yada diğer bakım yöntemleriyle birlikte kullanılabilir. Bu işlemde hidrokinon, C vitamini, kojik asit gibi maddeler içeren kremler kullanılır.

Cilt Gençleştirme Nedir ?

Cilt, zamanın etkisiyle ve makyaj gibi çeşitli uygulamalarla pürüzsüz görüntüsünü ve ışıltısını kaybeder. Aslında dışarıdan görünen cildin altındaki tabaka hala yenilenebilir ve taze bir yapıdadır. Bunu tekrardan ortaya çıkarmak için çeşitli cilt gençleştirme uygulamaları yapılır.

Paylaş: