Akne (Sivilce) Nedir Ve Nasıl Oluşur?

Akne ciltteki gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan kırmızı renkte, ciltten kabarık olarak görünen sivilcedir. Bazen içinin iltihaplı olduğu durumlar da görülür. Günay Öztürk Beauty Center Güzellik Salonu, Avcılar'da uzman kadrosuyla "akne (sivilce) bakımı" hizmeti vermektedir. Akne (Sivilce) genellikle ergenlik döneminde 12-25 yaş arasında görülmekle beraber 40’lı yaşlarda da görülebilmektedir. Akne (Sivilce) ilerleyen yaşlarda düzelebilirken akneli durum uzun yıllar boyu da sürebilmektedir. Akne (Sivilce) genellikle yüzde, omuzlarda, sırtta ve göğüs bölgesinde görülmektedir. Akne (Sivilce) sağlığı tehdit eden bir durum olarak görülmese de görselliğin ön planda olduğu ergenlik çağındaki gençlerde içe kapanıklık, özgüven kaybı hatta depresyon gibi psikolojik sorunlara sebep olabilmektedir.

Akne (Sivilce) Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

Aknenin kesin sebepleri bilinmemekle birlikte birkaç faktörün tetikleyici olduğuna inanılmaktadır. Bunlardan bazıları ergenlik dönemindeki hormonal değişimler, genetik faktörler, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme ve cilt yapısıdır.

Ergenlik Dönemi Akne (Sivilce) Oluşumu

Akne (Sivilce) oluşumu genellikle vücuttaki androjen hormonunun daha fazla üretilmeye başladığı ergenlik döneminde 12-25 yaş aralığında en üst seviyeye ulaşmaktadır. Genç kadınlarda da menstrual döngünün başlaması ile değişen hormon dengeleri sebebiyle de akne (Sivilce) oluşumu artmaktadır.

Akne (Sivilce) Oluşumunda Genetik Faktörler

Akne her cilt tipinde görülebildiği gibi bazı kişilerde ise çoğunlukla genetik faktörlü olabilmektedir. Gençliğinde akne şikayetleri olan anne ve babanın çocuklarında akne görülme ihtimalinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir..

Sağlıksız Beslenmenin Akne (Sivilce) Oluşumuna Etkisi

Akne (Sivilce) ile ilişkisi bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da işlenmiş karbonhidrat tüketimi ve aşırı yağlı besinlerin akne (Sivilce) oluşumuna etkisinin olduğu söylenmektedir. Aynı şekilde sigara kullanımının da akne oluşumunda artış yaşandığı gözlemlenmektedir.

Cilt Yapısına Göre Akne (Sivilce) Oluşumu

Yapılan çalışmalar yağlı ve gözenekleri genişlemiş cilt yapısının akne (Sivilce) oluşumuna daha yatkın olduğu göstermektedir.

Akne (Sivilce) Bakımı Nasıl Yapılır?

Akneli yüz bakımı olması gerektiği gibi yapılmadığında kırmızı, beyaz noktalara, kabarık görüntüye hatta leke oluşumlarına neden olmaktadır. Piyasada akne kremi ürünleri bulunsa da bu yöntemler bazen yeterli gelmeyebilir. Bu durumda profesyonel olarak cildin temizlenmesine, ölü hücrelerden arındırılmasına, ciltteki sebum üretiminin düzenlenmesine, gözeneklerin sıkılaştırılmasına ihtiyaç duyulur. Avcılar'da hizmet veren Günay Öztürk Beauty Center Güzellik Salonu'nda her cilt tipine uygun yöntemlerle uzman kadro tarafından yüksek başarı oranları ile akneli - sivilceli cilt bakımı yapılmaktadır.

Akne Oluşumunu Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Yorgunluk ve uykusuzluktan kaçınmak ve uyku düzenine dikkat etmek gerekir.
  • Yüksek miktarda şeker ve yağ içeren çikolata, cips gibi besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Ciltteki sivilcelerle oynanması ve sıkılması sivilcenin cilde yayılmasına ve sivilce lekeleri kalmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden sivilceler kendi haline bırakılmalı ya da sivilce bakımları uzman ekip desteğiyle yaptırılmalıdır.
  • Stres glukokortikoid gibi hormonların üretimini artırmaktadır. Bu hormon ise akne oluşumunu tetikler. Bu yüzden akne oluşumunu engellemek için stresten kaçınılmalıdır.
  • Cildin temiz ve hijyenik olmasına dikkat edilmelidir.
  • Su tüketimi tüm vücut için faydalı olduğu gibi akne oluşumunu engelleme de etkilidir. Su kan akışını artırarak bakterilerin vücut dışına atılmasını sağlar. Böylece akne oluşumu da engellenmiş olur.
  • Kozmetik ürünlerin içlerindeki bazı maddeler de akne oluşumunu tetiklemektedir. Kalitesiz ürünlerden kaçınmalı ve ürünlerin içerdiği maddelere dikkat edilmesi gerekir.

1.Topikal Solüsyonlar Sivilce izlerinde en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Bu solüsyonların uygulaması ile cildin yapısını oluşturan kolajen lifler yenilenerek cilt onarımı başlatılır. Bu uygulama özel bitkisel solüsyonlar kullanılarak yapılır.

2.Topikal Solüsyonlar Kimyasal peeling cildin epidermal ve dermal yapıların uyandırılmasıyla sonuçlanan peeling kimyasallarının uygulanmasını gerektirir. Yeniden canlandırma mekanizmaları harekete geçirilir, amaç yapının objektif olarak iyileştirilmesine ve daha da önemlisi derinin daha canlı görünümüne neden olmaktır. Detaylı bilgileri Avcılar'da hizmet veren Günay Öztürk Beauty Center Güzellik Salonu uzmanlarına danışarak edinebilirsiniz.

Paylaş: